Choď na obsah Choď na menu
 


Čo môže narušiť menštruačný cyklus?

3. 5. 2009

 

Optimálna menštruácia trvá 5 až 7 dní a opakuje sa každých 28 až 30 dní. Mnohé ženy majú skúsenosti s tým, že menštruáciu môže o pár dní oddialiť stres, vypätie, ktoré prežili v nedávnych dňoch. Dôvodov, prečo menštruácia mešká však môže byť omnoho viac a nemusí ísť o tehotenstvo. Pozrime sa teda podrobnejšie na to, čo môže oneskorenie a narušenie menštruačného cyklu spôsobiť.

Čo robiť v prípade meškania?

Ak je možné, že by ste boli tehotná, kúpte si tehotenský test v lekárni. Mnohé dokážu zaznamenať tehotenstvo po dni meškania menštruácie, ak máte pravidelnú. Vhodnejšie je počkať pár dní a spraviť si test na druhý, tretí deň meškania, kedy by v prípade otehotnenia bola vyššia koncentrácia „tehotenského“ hormónu HCG a test spoľahlivejší.

Ak vám vyjde negatívne a menštruácia sa ešte nedostaví, môžete ho zopakovať ešte po týždni alebo ďalších dňoch. V prípade opäť negatívneho testu navštívte gynekológa, pretože meškanie menštruácie môže mať i vážne príčiny. Samozrejme, aj keď bude test pozitívny vyhľadajte čo najskôr odborníka.

 

U lekára

Lekár vám definitívne potvrdí alebo vyvráti tehotenstvo na základe krvných testov, vaginálnym vyšetrením a ultrazvukom. Pravdepodobne dostanete injekciu agolutínu, ktorý by mal pomôcť do 10 dní spustiť menštruáciu. V prípade tehotenstva nie je táto injekcia nebezpečná, menštruácia sa neobjaví. K menštruácii nedôjde väčšinou vtedy, keď nenastala ovulácia, teda neuvoľnilo sa vajíčko z vaječníka. Telo nedostalo impulz na spustenie menštruácie. Zvyčajne sa neprasknutý folikul naplní čírou tekutinou a vznikne takzvaná funkčná cysta – tá spôsobí, že menštruácia nepríde. Takáto cysta nie je vážnym problémom, nebezpečnejšie sú iné druhy. Po „vyvolávačke“ sa mala prasknúť a spustiť menštruáciu.

Viac ako dvojmesačné meškanie menštruácie sa nazýva opsometria, a ak ste doposiaľ nevyhľadali pomoc, určite by vás malo primäť navštíviť lekára, aby zistil príčinu. Stavu, keď menštruácia mešká viac ako pol roka, sa hovorí amenorea.

Cysty alebo ochorenie

Dôležité je, aby vám gynekológ v prípade meškajúcej menštruácie urobil nielen vaginálne vyšetrenie, ale i sonografické. Môže ísť o ochorenie vaječníkov (napríklad zápal) či cysty, ktoré zablokujú alebo oddialia menzes. Týmto spôsobom sa väčšinou dá diagnostikovať aj prípadné mimomaternicové tehotenstvo (avšak aj pri tomto druhu tehotenstva pracujú hormóny ako pri normálnom tehotenstve, takže krvný test by vám vyšiel pozitívny). Signálom na návštevu lekára je aj výtok z rodidiel, bolesti alebo pichanie v podbrušku.

Stres a štýl9

Hladina hormónov nie je úplne stabilná a môže sa meniť podľa toho, čo prežívame, alebo napríklad na základe nášho stravovania a celkového životného štýlu. Hormonálnu nerovnováhu najčastejšie spôsobuje už spomínaný stres, ale aj väčšia fyzická záťaž, či prekonanie nejakého ťažšieho ochorenia. Neraz oddialenie menštruácie spôsobí i obyčajná chrípka, ktorú ťažšie zvládate. Poruchy menštruácie môžu spôsobiť aj závažnejšie dôvody – lekár by vám mal pri opakovaných problémoch urobiť vyšetrenia hladiny jednotlivých hormónov. Hormonálny rozruch môže spôsobiť napríklad aj zmena prostredia. Určite ste už počuli o tom, že niektorým ženám sa posunie menzes v období cesty na dovolenku. Avšak je to individuálne a nie zaručené.

Antikoncepcia a liečivá

Málokto vie, že hormonálnu nerovnováhu môžu spôsobiť aj niektoré liečivé extrakty, ktoré si voľne kúpime v lekárni. Ide najmä o tie, ktoré obsahujú fytoestrogény. Tieto látky môžu nabúrať hormonálnu rovnováhu v našom tele.

Nepresnosti menštruačného cyklu sa môžu objaviť i po vysadení hormonálnej antikoncepcie, vynechaní, prípadne prechode na iný druh.

Zmena hmotnosti

Veľmi vážnym dôvodom, prečo sa menštruácia oneskoruje alebo vôbec neprichádza, môže byť aj výrazná zmena hmotnosti – opäť nastáva výkyv v hormonálnej činnosti. Ženy, ktoré prudko schudnú môžu menštruáciu stratiť úplne – minimálne do obdobia, kým nenadobudnú opäť svoju váhu. O tomto probléme by mohli hovoriť mnohé anorektičky, niektorým sa už však menštruácia ani nevráti. Nebezpečný je aj opak – náhle pribratie. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pomoc

(Sima, 16. 12. 2011 0:51)

Ahojte,mala som pohlavný styk s priateľom(nechránený),ale ku vyvrcholeniu u nikoho nedošlo..prvú menštruáciu som mala normálne,ale druhá mi mešká 4 dni,môžem byť tehotná,lebo som čítala o tzv.kvapkách lásky..prosím pomôžte..

RE: Už rok (beba)

(Beruška, 13. 12. 2011 7:58)

Takto Ti to poviem: Chceš mať niekedy v budúcnosti deti? Chceš žiť bez stresu z toho, že nevieš, čo sa s tebou deje? Ak áno, tak sa v žiadnom prípade neobes, prosím ťa. Zavolaj detskému gynekológovi, tí sú vždy veľmi milý (pani Nižňanská v BA) a objednaj sa. Alebo to v prvom rade povedz mame, aj keď ti to nebude zrovna najpríjemnejšie. Ak chceš ma%t deti, choď tam, nech ťa vyliečia! :-) Pouvažuj aspoň nad tým.

Potrebujem pomoc

(Beruška, 13. 12. 2011 7:52)

RE: Meškanie
Myslím si, že ak ti menštruácia mešká už 6 mesiacov, čo nie je zvyčajne normálne (iba pri prvej menštruácii), by si mala ísť ku gynekológovi. Nie je nič nad objasnenie, a vedenie, že to spôsobila len nejaká malá drobnôstka, a že budeš v poriadku.
Mám len 15 a takisto potrebujem pomoc. Chystám sa mamine oznámiť svoje dlhodobé problémy a požiadať ju, aby ma vzala ku gynekologičke. Navyše teraz mi prišla nečakane menštr. o celých 9 dní skôr, a to je podľa mňa dosť veľa tých deväť dní. Mohla to spôsobiť chrípka a vysoká horúčka? Ďakujem vám za vašu odpoveď. :-)

Meškanie

(Problem Tiež, 3. 12. 2011 19:03)

Schudla som asi 5 kg ale nie som anorektička normalne som to schudla cez leto asi za 3 mesiace jem normalne teraz som dokonca pribrala asi 2 kg a uz 6 mesiacov nič, bojím sa , že to už nedostanem . Potrebujem rady .

PRoblemmmmm

(Anonym, 28. 11. 2011 21:13)

mozem sa opytat ako by som si mohla napravit menstruacny cyklus ked sa mi naskitla situacia zmena hmotnosti???--prosiiiim..dakujem...

Menštruácia

(Nešťastná, 15. 11. 2011 8:20)

Menštruácia mi skončila 13. oktobra odvtedy som ju nemala. Medzitým som mala aj sexuálny styk, vždy chránený. Môže to byť spôsobené tým že to bolo prvykrát?

Menštruácia

(Anonym, 8. 11. 2011 21:11)

Ahoj môže fajčenie narušiť menštruáciu? Pretože som nedávno začala fajčiť a už asi dva mesiace som vynechala menštruáciu ale moja kamarátka ktorá začala so mnou ju dostala. Myslíte si že to môže byť fajčením??

menštruacia

(zúfala, 1. 11. 2011 7:17)

ahojte mám 12 a výtok mam už asi 1 až 2 roky.. neviem čo mam robit strašne ma bolí brzcho a kríže ale stále nič..:( :( čo si mam mislieť prosim pomoc.:-**

menstruacny kalendar

(mirka, 23. 10. 2011 23:59)

ahojte, nasla som celkom pekny a pouzitelny menstruacny kalendar na tejto stranke: http://www.mojkalendarik.sk

co robit v pripade meskania

(katka, 19. 10. 2011 10:58)

mne meska menstracia uz tyzden mozem byt tehotna

čo robiť!!!

(kaja, 1. 10. 2011 10:55)

Ahojte menštruáciu mám len druhý krát ale mám ju už asi 10 dní a neviem čo mám robiť !!!

chodte do pice

(sandra, 11. 9. 2011 14:51)

ice do pici vy

mešká už rok!

(miška, 11. 9. 2011 14:47)

tá menštruácia mi mešká už rok!
čo mám robiť? obesiť sa!
ku gynekologovi ani nápad!!!

takže...

(Silvia, 11. 9. 2011 14:41)

dnes ráno o 10:35 hod. som išla na wc a zrazu som zbadala,že mám menštruáciu rýchlo som to povedala mame a išla mi kúpiť vložky!
no ale to majú dievčatá od 13 rokov a ja mám len 11 rokov!
však už to musím mať no ne!

pomoc

(kika1, 11. 9. 2011 11:22)

Ahoj,mám 14 rokov a chcela by som sa iba opítat či je normalne ked mi menštruácia meška 11 dní a nemala som ani pohlavný stik vôbec.. takže je to normálne pls? :-O

pomoc

(Majka, 5. 9. 2011 16:28)

mam 11 chhcela by som sa spytat mam na nohavičkách také do ružova mohla to byť prvá menštruácia?

Za odpoved Vám vvopred dakujem...

už rok

(beba, 25. 8. 2011 13:58)

mam 16 a menzes mi mešká uz celý rok ....a co mam robyt? obesit sa? ku gynekologovi ani napad!!!

meškaa

(Mery, 25. 8. 2011 8:56)

ahojte,možu antibiotika ovplivmit cyklus a aj trhanie zuba až na 10 dni?

meškanie

(ivka, 26. 7. 2011 19:38)

ahojte,pred mesiacom mi meškal menzes,bola som na vyvolavačku,po 6tich dňoch som ho dostala,a tento mesiac mi zas mešká už 5dní,test je zas negatívny,mam 41rokov,žeby som išla do prechodu?!mam ešte počkať,alebo mam ísť zas na vyvolavačku?dakujem za radu

problem

(nik, 25. 7. 2011 10:03)

dobry..nevie mi niekto poradit?..mam le 16 rokov.,.nikdy som nemala pravidelnu menštruáciu...ale teraz mi mešká niečo vyše 11 dní...nieje možné aby som bola tehotná..(viete čo myslím)..prosím..povedzte mi že je to normálne


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

následující » 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< marec / 2018 >>