Choď na obsah Choď na menu
 


Jogurtová diéta

19. 2. 2009

Populárny už stáročia Na jogurtoch si väčšina z nás pochutnáva dennodenne. Sú z nich skvelé sladké raňajky, vzpruha na desiate, ale aj šikovná a univerzálna prísada do varenia. Popularita jogurtov, známych inak po celé stáročia, vzrástla približne pred sto rokmi, kedy istý ruský biológ vyslovil tézu o jogurtoch ako tajomstve dlhovekosti. Nebol ďaleko od pravdy. Jogurt je menší potravinový zázrak.

Pozitíva jogurtu Podobne ako ostatné kyslomliečne výrobky, je jogurt ľahko stráviteľný a významne posilňuje imunitný systém. Popri vysokému obsahu vápnika sú najprospešnejšou zložkou jogurtov takzvané „priateľské“ baktérie, probiotiká. Práve tie sú dôvodom, prečo sa po jogurtoch oplatí siahnuť aj pri diéte. Probiotické kultúry majú pre telo širokospektrálne účinky, ale konkrétne pri redukčnom režime sa oplatí vedieť, že pomáhajú regulovať činnosť tráviaceho ústrojenstva, zbavujú zápchy, ovplyvňujú hladinu krvných tukov a urýchľujú metabolizmus. Mliečne baktérie tiež pomáhajú čistiť črevá od toxínov, pochádzajúcich zo zvyškov jedál. Ale pozor, samotné jedenie jogurtov nestačí. Na to, aby mohli probiotiká pôsobiť, však potrebujete v strave prijať aj prebiotiká, čiže látky, ktoré podporujú množenie a rast probiotických kultúr v ľudskom tele. Príkladom prebiotika je vláknina. O dôvod viac, prečo si pochutnať na jogurtoch zmiešaných s čerstvými kúskami ovocia či ovsenými vločkami!

Aký jogurt si vybrať? Najzdravšie sú neochutené a neodtučnené biele jogurty so živými kultúrami, ktoré si neskôr ochutíte sama, populárnejšie sú však už hotové, prisládzané a ochutené jogurty. Ak chcete schudnúť, nelipnite na percentách tuku. Práve tie nízkotučné sú často vyvažované vyšším percentom sacharidov, veď odniekiaľ tá chuť predsa prísť musí. Pri strážení línie sú najvhodnejšie jogurty, ktorých kalorická hodnota nepresahuje 420 KJ, ale príležitostne vám neublížia ani tie sýtejšie, smotanové. Ak chcete naštartovať trávenie a zhadzovanie kilogramov, využite jogurt všade, kde sa len dá, nielen v miske s raňajšími cereáliami. Pripravíte z nich dressingy (s kombináciou korenia a horčice nahradia majonézu v šaláte), a keď k jogurtu pridáte nasekané bylinky, máte po ruke svieži dip k zelenine.

Odľahčovací deň Pri hektickom životnom štýle, nadbytku stresu a nesprávnych stravovacích návykoch telo prichádza o živú mikroflóru v črevách. Výsledok je, že trávenie nefunguje ako má a my máme pocit, že priberáme pomaly aj zo vzduchu. Skúste teda nasadiť jednodňovú jogurtovú šetriacu diétu. Prečistíte si tak zažívanie a posilníte obranyschopnosť organizmu. Režim je jednoduchý – v priebehu dňa by ste mali prijať dokopy päť porcií jogurtu (jedna porcia = 150g), ktoré v jednotlivých chodoch striedavo skombinujete s nastrúhaným ovocím alebo zeleninou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>