Choď na obsah Choď na menu
 


Jedlá, po ktorých (príliš) rýchlo vyhladnete

19. 11. 2011

Nie je kalória ako kalória
Začnime jedným zaujímavým zistením. Zahraniční vedci už dávnejšie zistili, že vraj bielkovinová kalória dokáže zasýtiť na dlhší čas než kalória z tukov či uhľohydrátov. Čo to znamená? Keď sa na to pozrieme napríklad z hľadiska raňajok, človek, ktorý zjedol ráno omeletu, bude na obed menej hladný ako ten, čo si dal biele pečivo s džemom. Výsledky výskumu dokonca vyčíslili, že po omelete zjete na obed približne o 140 kalórií menej.

Keďže však nemožno takto detailne rozlišovať kalórie, ktoré prijímame, povedzme si základné pravidlá. Hlad najlepšie zaženie kombinácia bielkovín, vlákniny a vody, ktoré sa v jedle skutočne nachádzajú. Často sa však stane, že do úst vkladáme potraviny, ktoré po týchto látkach ani nechyrovali, a tak môžeme čoskoro čakať opätovný hlad.

Sladké a pečené
Sú sladké, chutné a tak ľahko sa berú do ruky. Koláče a sladké pečivo je nástrahou číslo jeden, ktorú pomerne často volíme v prípade hladu. Ak sa však nespoliehate výhradne na vlastnoručne pečené výrobky zo zdravších surovín, ťažko môžete očakávať nejakú výživnú hodnotu. Sladké pečivo je plné cukru, kalórií a veľmi rýchlo po ňom vyhladnete. Nerovnomerne kolísanie hladiny cukru urobí svoje a vy dostanete chuť na niečo ďalšie.

Mrazené večere
Ak ste ešte nikdy nesiahli po rýchlej mrazenej večery, gratulujeme vám. U mnohých však nedostatok času či pohodlnosť zvíťazia a zlákajú ku kúpe mrazených jedál, ktoré sú pripravené o pár minút. Podrobné prečítanie si zloženia by vám však malo čo-to napovedať a rýchlo zistíte, že v jedlách je len veľmi málo reálnych surovín, čím sú nedostatočne výživné. Navyše, ak sa necháte zlákať slovíčkom diétne, zrejme budete mať v obale aj také malé množstvo kalórií, ktoré vášmu telu ani stačiť nebude.

Smažené jedlá
Samozrejme, v rebríčku jedál, ktoré vás čoskoro donútia opäť jesť, je aj všetko smažené. V takejto podobe nám síce veci veľmi chutia, ale treba si uvedomiť, že smaženie oberá potraviny o značnú časť výživovej zložky a pridáva na kalóriách. Hranolky už so zemiakmi veľa spoločného nemajú, takže smaženého radšej menej ako viac.

Žujem, žujem a nič
Asi ste už aj sami zistili, že ani také žutie žuvačky nie je len o vašom sviežom dychu. Pri tejto činnosti sa vám neustále vytvárajú sliny, ktoré mozgu signalizujú, že jedlo je na ceste. Avšak, menším problémom je to, že žiadne jedlo do žalúdka nesmeruje, čo o chvíľu bude mať za následok pocit hladu. Tak ako pri ostatných spomínaných jedlách...

 

 

 

 

 

 

http://wanda.atlas.sk/jedla-po-ktorych-%28prilis%29-rychlo-vyhladnete/wellness-a-fit/chudnutie/777303.html

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< júl / 2018 >>