Choď na obsah Choď na menu
 


Chudnutie: Pohyb má aj svoje zápory!

28. 2. 2009

Pohyb neodmysliteľne patrí k zdravému životnému štýlu. A tým sa určite nemyslí len pohyb od gauča ku chladničke a naspäť. Avšak známy je aj výrok "pohybom k trvalej invalidite" čo je často mottom tých, pre ktorých telesný pohyb a cvičenie predstavujú namáhavú či nepríjemnú činnosť. Kde je teda pravda? Je pohyb skutočne taký úžasný a nášmu zdraviu prospešný?

Všetkého veľa škodí!
Všetkého veľa škodí, a to sa týka aj pohybu. Ak by ste to s cvičením a telesnou aktivitou príliš preháňali, pravdepodobne by sa to neskončilo dobre a vy by ste na to doplatili zdravotnými problémami. Čo je však veľa a čo málo? Určite iné množstvo pohybovej aktivity je normálne pre profesionálneho športovca a iné pre človeka so sedavým zamestnaním. Každý by mal však vedieť odhadnúť tú správnu mieru. Nezabudnite vždy načúvať signálom, ktoré vám vysiela vaše vlastné telo. Ono vám totiž najlepšie "povie", kedy máte dosť, či ste to prehnali, alebo naopak, či to robíte správne.

 

Choďte na to pomaly!
Pokiaľ s nejakým cvičením či športom začínate, buďte trpezlivý a začínajte zľahka. Pretože ak sa do toho vrhnete príliš rýchlo a naplno, vaše telo bude zrejme protestovať. Nehovoriac o tom, že si môžete veľmi uškodiť.

Bez trénera radšej nie...
Ak sa chcete dať na nejaký nový druh cvičenia alebo športu, určite je lepšie zveriť sa do rúk skúseného trénera, ktorý vás naučí správnu techniku, aby ste sa tak mohli vyhnúť prípadným chybám. Pri niektorých cvikoch alebo športoch je totiž veľmi dôležité dbať na množstvo detailov, aby vám táto aktivita priniesla želané výsledky. A chybné cvičenie býva často neefektívne a môže byť riskantné.

Pravidelnosť
A aby bola akákoľvek pohybová aktivita či cvičenie efektívne, treba sa im venovať pravidelne teda nie raz do mesiaca, ale vždy aspoň párkrát týždenne. Občasná a nepravidelná fyzická aktivita vám príliš úžitku neprinesie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< júl / 2018 >>