Choď na obsah Choď na menu
 


Postaraj sa o mladú pleť správne!

3. 5. 2009

Problematická pleť so sklonmi k akné postihuje viac ako 85 percent tínedžerov a nie je žiadnou výnimkou, ak zotrváva na pleti aj dávno potom, ako sme prekročili hranicu „-násť“. S nepríjemnými vyrážkami, rozšírenými pórmi a uhrami bojujú aj tridsiatnici či štyridsiatnici. Spoliehať sa preto, že akné ako sa objavilo, tak aj samo zmizne, nie je práve najmúdrejšie. So správnou starostlivosťou však jeho prejavy môžete skutočne zmierniť.

Postarajte sa o mladú pleť správne

Veľa vody
Voda, voda, voda. Koľko nám len všetci pripomínajú, aby sme pitný režim nezanedbávali a mnohí z nás dôležitosť vody aj tak ignorujú. Vypiť dva litre tekutín denne sa však naozaj dá, a ak si nápoje rozdelíte počas dňa, ani si neuvedomíte, že ste telu dodali nevyhnutnú zásobu vody. Skúste sa riadiť pravidlom vypiť každú hodinu a pol aspoň dva deci tekutín.

Pozor ale, aj z tých si treba vyberať. Nesýtené stolové vody, jemne perlivé minerálky, nesladený bylinkový či zelený čaj a čerstvé ovocné a zeleninové čaje sú ideálne. Ak sa ale neviete vzdať sladených nápojov, možno vám ich sprotiví fakt, že jednoduché cukry môžu byť tiež príčinou vyrážok a zapálených uhrov.

Nahraďte kolové nápoje jemne ochutenými minerálkami, alebo si doma pripravte vlastnú citronádu či pomarančový nápoj.

Sila vitamínov
Minerály a vitamíny v strave i v kozmetike nám môžu výrazne pomôcť pri riešení kožných problémov. Všeobecne sa odporúča vitamín A, ktorý je pre pleť ozajstným liekom a tiež zinok. Oba sa postarajú o reguláciu tvorby mazu.

Ste to, čo jete
Klišé? Kdeže, stará známa pravda. Všimnite si, že tí, čo do stravy zaradili veľa čerstvej zeleniny, ovocia, vlákniny, celozrnných výrobkov, a vôbec zdravšie jedlá, majú oveľa čistejšiu pleť než ľudia, ktorí si neodpustia polotovary, cukrovinky, nezdravé sladkosti a slané, korenisté pochutiny. Rovnako sú nevhodné aj lacné čokolády s nízkym obsahom kakaa a vyprážané jedlá.

Prejsť na zdravší spôsob života neznamená obmedzovať sa, ale robiť pre telo to najlepšie – a verte či nie, onedlho sa vaše úsilie odrazí aj na stave pokožky. Bude zdravá, pevná, žiarivá.

Správny krém
Aj mastnejšia pleť potrebuje krém, hoci najpríjemnejší vám bude zrejme odľahčený typ. Krém na problematickú pleť by nemal pokožku len hydratovať, ale aj liečiť a zbaviť ju nežiaduceho lesku. Zároveň nesmie upchávať póry a dráždiť kožu.

A čo čistenie?
Pravdaže, je rovnako pre pleť dôležité ako zdravá strava a pohyb. Netreba to však preháňať ani s ním, inak hrozí, že podráždené mazové žľazy budú pracovať ešte intenzívnejšie. Miesta postihnuté akné (tvár, dekolt, chrbát, ramená) si umývajte dva razy denne špeciálnym mydlom. Môžete použiť mydlá s obsahom tea tree olejčeka alebo zinku, aké majú v každej lekárni, prípadne si vyberte z bohatej ponuky drogérií. Raz-dva razy týždenne pleť prečistite peelingom, aby ste sa zbavili odumretých čiastočiek kože.

Ak vás trápia rozšírené póry, určite neváhajte zainvestovať do špeciálnej pleťovej vody s adstringentným účinkom. Tá póry stiahne a uzavrie, a pleť tak bude vyzerať celistvejšie. Výborne zaberá napríklad ružová voda (dostanete ju v drogériách i lekárni, prípadne sa poobzerajte v bioshopoch).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>