Choď na obsah Choď na menu
 


Zvažuješ antikoncepciu?

15. 3. 2009

http://img2.atlas.sk/images/gallery/150/22499.jpgPleť ako z magazínu
Tajomstvo krásnej pleti nespočíva v zázračnom kréme al
ebo maske, hoci by to tak bolo nepochybne jednoduchšie. V skutočnosti sa za bezchybnou pokožkou skrýva kombinácia vyváženej stravy, dostatku živín, pohybu a dobrý genetický základ. Ak sa takýto zázračný koktejl nenamieša, veľa dám sa môže s krásnou pleťou rozlúčiť. V niektorých prípadoch nezaberie ani príkladná starostlivosť, ani návšteva kozmetiky a bohužiaľ, i liečba u dermatológa niekedy neprináša želané ovocie. Preto sa ženám s ťažšou formou akné neraz nasadí vhodná hormonálna antikoncepcia.

Keďže aspoň raz za život sa až deväťdesiat percent ž
ien stretne s vyrážkami, vriedkami, rozšírenými pórmi a uhrami, takmer každá z nás vie, aké nepríjemné a ťažké je bojovať s takýmito kožnými problémami. Antikoncepcia má však výrazné antiandrogénne účinky, ktoré sa postarajú, že aknózne prejavy sa zmiernia vďaka zníženiu produkcie mužských pohlavných hormónov. 

Každá strana má dve mince
Hoci si ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu
na pleť väčšinou nemôžu sťažovať, po vysadení hormonálky ich neraz čaká nemilé prekvapenie. Organizmus si najmä po dlhoročnom užívaní antikoncepcie nezvyká práve najľahšie na stav bez tabliet, a tak sa môže šok prejaviť aj na stave pleti. Dokonca aj ženy, ktoré pred užívaním antikoncepcie netrpeli akné, sa naraz môžu stretnúť s otravnými vyrážkami na tvári, chrbte, dekolte či ramenách. Väčšina prejavov po niekoľkých týždňoch vymizne, no pomerne časté sú aj prípady, kedy sa žena radšej znova rozhodla pre užívanie hormonálnej antikoncepcie, než by si zvykla na stále sa zhoršujúcu pleť.

Zdravé vlasy, pevné nechty

Ak vás trápia rýchlo sa mastiace vlasy a preriedená hriva, obráťte pozornosť na kožného lekára, ktorý vám  odporučí vhodnú liečbu. No aj hormonálna antikoncepcia dokáže spraviť s vlasmi zázraky. Antikoncepcia s estrogénom sa postará o hustejšiu korunu krásy a gestagén zasa zmierni mastenie sa vlasov. Rozlúčiť sa môžete i s polámanými nepeknými nechtami.

Jemnejšie chĺpky?

Ako sme spomínali, hormonálna antikoncepcia znižuje výskyt mužských pohlavných hormónov, a preto dochádza nielen k zlepšeniu pleti, ale aj čiastočnému zmierneniu ochlpenia. Môže za to fakt, že ženské hormóny obsiahnuté v antikoncepcii zvyšujú v krvi hladinu SHBG (sex hormo
ne binding globulin) bielkoviny, na ktorú sa viažu mužské hormóny. A vy vďaka tomuto procesu môžete spozorovať príjemné zmeny, týkajúce sa ochlpenia. Schválne hovoríme „môžete“, pretože väčšinou sú zmeny také nepatrné, že ich ledva postrehnete. A preto rozhodne ešte žiletku či epilátor neodkladajte z dosahu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

zabudanie na antikoncepciu

(dana, 22. 5. 2012 11:49)

zabudla som si dat antikoncepciu 2 dni.na treti den som si dala rano a vecer,na druhy den tiez aby som dohnala vynechane tabletky.ale zacalo mi male krvacanie.je to problem...mam navstivit lekara?
rada by som odpoved na meil.dakujem

Re: zabudanie na antikoncepciu

(dana, 22. 5. 2012 11:50)

moj meil :bronci@post.sk

 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>