Choď na obsah Choď na menu
 


Vedľajšie efekty antikoncepcie,po ktorých určtite netúžime

25. 4. 2009

Každá z nás, ktorá otestovala (nielen) antikoncepčné účinky HAK na vlastnej koži, ich mohla vnímať odlišne od iných žien. Nie všetky sme rovnaké a každá z nás reaguje inak. Kým vaša priateľka možno krútila hlavou nad novou veľkosťou pŕs, vy ste zasa mohli na brušku nahmatať o pár centimetrov slaninky viac, pričom veľkosť košíčkov zostala rovnaká. Tak to je aj s ostatnými vedľajšími príznakmi hormonálky.

Neúprosná ručička váhy
Gynekológovia často zaznamenávajú sťažnosti svojich pacientok ohľadom hormonálnej antikoncepcie. Nejedna má pocit, že práve HAK jej dopomohla k oblejším krivkám, než by uvítala. V minulosti, kedy neboli dostupné nízkohormonálne tabletky, to tak mohlo byť. Nafúknuté brucho alebo väčšie pozadie však dnes nie sú priamym dôsledkom hormonálnej antikoncepcie, ale súvisia so zadržiavaním vody v tele. Tak alebo onak, možno to nedopnutie džínsov vysvetľuje, ale iste neospravedlňuje. Ak sa tento problém dotýka aj vás, skúste po konzultácii s gynekológom zmeniť HAK.

Šialené zmeny nálad
Raz ste veselá ako školáčka, hneď na to popoťahujete nosom v predzvesti plaču. Precitlivenosť patrí k ďalším efektom, o ktoré ženy užívajúce hormonálku nestoja. Výkyvy nálad, pocit, že nie ste vo svojej koži, nezvládnutie emotívne vypätých situácií či pocity úzkosti môžu byť dôsledkom nesprávne zvolenej antikoncepcie a takéto príznaky udáva až 5 percent užívateliek HAK.  Aj tu by malo pomôcť prekonzultovanie problému s lekárom, prípadne zmena druhu antikoncepčných tabliet.

 
 
Chuť na sex
Len prednedávnom vás dokázal váš miláčik rozpáliť už len na pohľad, teraz aj keď sa snaží, neviete sa na predohru sústrediť. Hoci ho milujete a priťahuje vás, sex na chuť sa akosi stráca. Aj vy to dobre poznáte? Dôvodom môže byť práve antikoncepcia. V príbalových letákoch niektorých druhov HAK môžeme nájsť upozornenie, že sa počas užívania možno stretnúť so zníženým libidom i citlivými prsníkmi.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>