Choď na obsah Choď na menu
 


V akom veku je už vhodná HAK?

10. 7. 2009

O tom, že už pri prvom styku môže žena otehotnieť netreba pochybovať, veď možno aj vy máte priateľku či známu, ktorá kočíkovala svoje prvé dieťa o mnoho rokov skôr než pôvodne plánovala. Aby ste teda tých niekoľko vášnivých chvíľok neľutovali až do konca života, mali by ste siahnuť po primeranej ochrane.

Kondóm
Kondóm je skutočne univerzálnym ochranným prostriedkom. Je nielen dostať na mnohých miestach a možno ho mať neustále po ruke, dobrou správou je, že je vhodný ako ochrana skutočne v každom veku. Jeho ďalšou prednosťou je to, že nijako nezasahuje do menštruačného cyklu ženy a nie je na lekársky predpis.

Ak sa chcete poistiť hneď dvakrát, môžete bez vekového obmedzenia siahnuť spolu s kondómom aj po chemickej antikoncepcii v podobe čípkov, krému či peny, ktoré sa aplikujú pred stykom a ich úlohou je zabíjať spermie priamo v pošve.

Tabletky, injekcie, náplasti či krúžok?
Máte pocit, že by ste sa radšej spoľahli na niečo osvedčené a hlavne chcete mať antikoncepciu plne pod svojou kontrolou? Mnohé mladé ženy prichádzajú po prvýkrát do gynekologickej ordinácie práve so žiadosťou o predpis hormonálnej antikoncepcie. V akom veku je však už vhodné začať ju užívať?

 

V tomto prípade sa názory gynekológov mierne líšia. Sú lekári, ktorí nepredpíšu hormonálnu antikoncepciu žene mladšej ako osemnásť, prípadne šestnásť rokov. Lekár však omnoho viac ako na vek prihliada na zdravotný stav ženy – na to, či už má pravidelný cyklus, či môže užívanie antikoncepcie narušiť jej vývoj, alebo či predpísané tabletky pomôžu odstrániť niektoré z problémov, ktoré ženu trápia.

Áno, hormonálna antikoncepcia totiž nemusí skutočne slúžiť len ako ochrana pri sexe, mnohé tínedžerky profitujú skôr z jej pozitívnych účinkov na úpravu cyklu, zmiernenie menštruačných bolestí, predmenštruačných problémov, či problémov s pleťou, a to všetko bez toho, aby sa bezhlavo vrhali do sexuálneho života.

Neriskujte zbytočne!
Každá z nás je jedinečná, a preto ak gynekológ predpísal hormonálnu antikoncepciu vašej spolužiačke, neznamená to automaticky, že je táto forma ochrany vhodná aj pre vás. V žiadnom prípade by ste nikdy nemali užívať antikoncepciu, ktorú lekár predpísal pre niekoho iného, vážne tým hazardujete so svojím zdravím.

Pri výbere antikoncepčnej metódy by ste okrem ceny mali hlavne prihliadať na to, či je táto forma skutočne určená pre vás. Hormonálna antikoncepcia je totiž určená predovšetkým pre ženy, ktoré žijú pravidelným sexuálnym životom. Ak teda mávate len náhodný či zriedkavý sex, postačí vám aj kondóm vždy prichystaný v kabelke.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>