Choď na obsah Choď na menu
 


Signály,kedy treba zmeniť antikoncepciu

10. 7. 2009

 

Výber vhodnej antikoncepčnej metódy by mal byť pre každú ženu mimoriadne dôležitým krokom. Časom sa však potreby a nároky menia, a tak je potrebné niekedy antikoncepčnú metódu vymeniť. Ako však na to, aby ste si nerozhádzali cyklus a boli neustále dostatočne chránená?

Mnohé ženy užívajú celé roky stále rovnakú antikoncepčnú metódu, napríklad neustále tie isté hormonálne tablety. Na tom by nebolo nič zlé, hlavne pokiaľ nevzniknú zdravotné komplikácie. Prekonajte však svoje zažité zvyky a porozmýšľajte, či vám vaša antikoncepcia ešte stále vyhovuje a či nie je na čase spraviť isté zmeny.

Kedy meniť antikoncepciu?
Najdôležitejšou vecou, na ktorú treba brať ohľad, je vaše zdravie. Ak sa pri použití akejkoľvek antikoncepčnej metódy objavia zdravotné problémy, je nutné ju prestať po konzultácii s lekárom používať a zvážiť jej alternatívy.

Prirodzene, jednoduchšie sa to spraví s kondómom, než s tabletami. V prípade, že trpíte (aj náhle) nepríjemnými vedľajšími účinkami, navštívte gynekológa a poraďte sa. V prípade hormonálnej antikoncepcie sa odporúča náhle vysadenie bez dobratia balenia len v krajných prípadoch, o ktorých sa dočítate v príbalovom letáku.

 

Nad zmenou antikoncepčnej metódy je potrebné uvažovať aj v prípade, že sa zmenila frekvencia pohlavných stykov. Ak ste sa rozišli s partnerom a namiesto pravidelného sexu nemáte styk vôbec alebo len veľmi sporadicky, postačí vám namiesto antikoncepčných tabliet aj kondóm. Platí to aj naopak, svoju rolu tu prirodzene zohráva finančná náročnosť danej metódy.

Keď si robíte plány
Plánujete v nasledujúcich rokoch študovať alebo cestovať po zahraničí? Pokojne si teda vyberte metódu, ktorá vás nebude zaťažovať a bude dlhodobá, napríklad implantát. Ak naopak budúci rok plánujete svadbu a následné tehotenstvo, začnite sa pripravovať vysadením antikoncepcie  alebo prechodom na prirodzené formy plánovaného rodičovstva.

Večná tabletka
Meniť antikoncepciu raz za čas rozhodne treba. Tablety, ktoré vám gynekológ predpísal pred šiestimi či siedmimi rokmi postupne zastarávajú, často ich výrobca sám stiahne z ponuky a nahradí modernejšími. Dobrý gynekológ by vás mal upozorniť na to, že už existujú modernejšie prípravky a navrhnúť výmenu antikoncepcie.

Kedy ešte meniť?
Zmenil sa vám zdravotný stav? Objavila sa u vás chronická choroba, ktorá si vyžaduje neustále užívanie liekov? Overte si, či sa „nebijú“ s vašou antikoncepciou. Ak užívate pravidelne viacero liekov i orálnu hormonálnu antikoncepciu, vaša pečeň musí znášať väčšiu záťaž.

Aj keď si iste viete sama zvážiť, kedy vám už vaša stará metóda ochrany prestáva vyhovovať, pri výbere a možnostiach, ktoré máte sa nezabudnite poradiť aj so svojím lekárom. Len on pozná aj váš zdravotný stav, a tak vám vie poradiť metódu a prípravok presne na mieru

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

zmena antikoncepcie

(lucia, 10. 3. 2012 0:01)

dobry gynekolkogicka mi zmenila antikoncepciu chcem sa spytat ci pri zmene antikoncepcii je mozne otehotniet dakujem.

hat

(dodka, 23. 9. 2009 16:01)

ak sa ti to zhorsilo potom si si ju zacala uzivat tak chod byt tebou tak ja idem

HAT

(Lukrecia, 20. 9. 2009 19:38)

chcem sa spytat ci antikoncepia yadine vplyva na psoriazu lebo ja mam psoriazu ale sa mi uz zlepsila ale ako nasledxne som zacala uzivat yadine sa mi to zhorsilo. mam s tym ist k lekarovi???

 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>